راهنمای رزولوشن تصویر دوربین مداربسته

راهنمای رزولوشن های تصویر در دوربین های مداربسته

می خواهید دوربین مداربسته و یا وب کم با کیفیت تصویر واضح خریداری کنید تا براحتی بتوانید چهره ها، نوشته ها و یا پلاک ماشین را تشخیص دهید و یا تصاویر با کیفیت ضبط کنید؟ 

⚠️ در خرید دوربین های مداربسته و دوربین های وای فای به نکات زیر توجه کنید

✅ از خرید برندهای فیک و ترجیها مدل های بدون برند خودداری کنید در صورتیکه دوربینی که نیاز دارید فقط در نمونه های بدون برند پیدا می کنید و یا بودجه ای که برای خرید دوربین مداربسته در نظر گرفته اید در حد دوربین های بدون برند است. حتما موارد بررسی شده در این مقاله را با تبلیغاتی که می بینید چک کنید.

جدول رزولوشن های رایج تصویر در انواع دوربین مداربسته 

رزولوشنارتفاع تصویر(پیکسل)طول تصویر(پیکسل)تعداد کل پیکسلمگاپیکسل دوربین
720P7201280921.600یک مگا پیکسل
960P96012801.228.8001.3 MP
1080P108019202,073,6002 MP
Ultra HD129623042,985,9843 MP
2 K 192025604,915,2005 MP
4 K 216038408,294,4008 MP

مگاپیکسل به چه معنا است؟ 

مگاپیکسل به معنی یک میلیون پیکسل است که واحد اندازه گیری رزولوشن در دوربین ها می باشد و نشان دهنده تعداد کل پیکسل های موجود در تصویر است برای بدست آوردن آن باید تعداد پیکسل های طول تصویر را در تعداد پیکسل های ارتفاع تصویر ضرب کنید به عنوان مثال تصویر یک دوربین با کیفیت تصویر 1080P دارای 1920 پیکسل در طول و 1080 پیکسل در ارتفاع است که حاصلضرب این دو عدد برابر با 2.073.600 پیکسل می باشد یعنی این تصویر در حدود 2 میلیون پیکسل دارد که به آن دومگا پیکسل گفته می شود و به شکل 2MP نوشته می شود. 

دوربین های مداربسته وای فای عموما چند مگاپیکسل هستند؟

در حال حاضر اکثر مدل های دوربین های وای فای بدون برند، در بین رنج یک تا دو مگاپیکسل و در مدل های برند در رنج یک تا سه مگاپیکسل هستند و این دسته از دوربین ها بدلیل اینکه ضبط بر روی مموری کارت انجام می دهند با توجه به محدودیت های حجمی مموری کارت ها استفاده از مگاپیکسل های بالاتر در این دوربین ها منجر به بالا رفتن حجم فیلم های ضبط شده می شود که در واقع سبب خیلی کوتاه شدن مدت زمان ضبط بر روی مموری کارت می شود. 

تبلیغات غیر واقعی در زمینه رزولوشن تصویر دوربین های مداربسته 

متاسفانه در بازار و در فضای اینترنت به کرات دیده می شود که افرادی از عدم آگاهی مشتریان در مورد رزولوشن تصویر در دوربین های مداربسته سوء استفاده کرده و برای فروش بیشتر اقدام به تبلیغات غیر واقعی می کنند.

نمونه-تبلیغات-غیر-واقعی

چطور مگاپیکسل واقعی دوربین را پیدا کنیم 

دلیل این سری تبلیغات غیر واقعی که با هدف فروش بیشتر انجام می شود این است که کاربران اطلاعات کمی در مورد چگونگی تست مگاپیکسل واقعی دوربین دارند. برای اینکه مگاپیکسل واقعی دوربین را پیدا کنید باید مشخصات یا properties فایل های ضبط شده توسط دوربین را بررسی کنید. 

انواع مختلف دوربین ها دارای چند آپشن مختلف قابل تنظیم برای ضبط بر روی مموری کارت هستند که در نرم افزار مربوط به دوربین وجود دارد که وجود چند رزولوشن مختلف برای ضبط بر روی مموری کارت به سبب امکان ضبط برای مدت زمان بیشتر بر روی مموری کارت است به این ترتیب که هر چقدر رزولوشن پایین تری را برای ضبط روی مموری کارت انتخاب کنید مدتی که می توانید بک آپ تصویر داشته باشید بیشتر می شود. 

✅ دوربین را بر روی بالاترین کیفیت ضبط روی مموری کارت قرار دهید و چند دقیقه فیلم بر روی مموری کارت ضبط کنید. 

✅ مموری کارت را از دوربین خارج کرده و در کامپیوتر یا لپ تاپ قرار دهید. 

چک کردن فایل ویدئویی با ویندوز 

✅ بر روی فایل مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Properties را بزنید.

✅ در پنجره باز شده به تب Details بروید. اندازه هایی که در قسمت Frame width و Frame hight در واقع طول و ارتفاع فایل ویدیوی ضبط شده هستند که می توانید مقادیر را با جدول بالا مطابقت داده و یا در هم ضرب کنید. به عنوان مثال در این مورد، اندازه تصویر 1920*1080 پیکسل می باشد که برابر با 2.073.600 پیکسل است یعنی دوربینی که این فایل را ضبط کرده است دارای امکان ضبط با کیفیت تصویر 2 مگاپیکسل یا دومیلیون پیکسل می باشد. 

⚠️ در صورتیکه ادعای 5 مگاپیکسل و 10 مگاپیکسل یا 4k درست باشد، باید حاصلضرب این دو عدد باید برای دوربین 5 مگاپیکسل 5 میلیون ، 4k هشت میلیون و 10 مگاپیکسلی 10 میلیون شود!

چک کردن رزولوشن دوربین مداربسته با ویندوز

چک کردن فایل ویدئویی با KM player 

نرم افزار kmplayer یکی از نرم افزار های حرفه ای در زمینه پخش ویدئو است که از اکثر فرمت ها پشتیبانی می کند خیلی از دوربین های وای فای بدلیل فشرده سازی با فرمت هایی نظیر H265 – H264 و یا AV فایل های خود را ذخیره می کنند که ویندوز در مشخصات این گونه فایل ها اندازه فایل را نشان نمی دهد، برای این فرمت ها و یا فرمت های دیگر که اندازه توسط ویندوز نمایش داده نمی شود از نرم افزار kmplayer استفاده کنید. 

 

چک-کردن-رزولوشن-دوربین-مداربسته-در-kmplayer
چک-کردن-رزولوشن-دوربین-مداربسته-در-kmplayer2

چرا در حالی که موبایل هایی با دوربین 48 مگاپیکسل وارد بازار شده اند ادعای 10 مگاپیکسل دوربین مداربسته اینقدر عجیب است؟  

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که چرا کیفیت دوربین های مداربسته اینقدر پایین است؟ فقط یک مگاپیکسل یا دو مگاپیکسل؟ برای اینکه بتوانید بطور واضح تری این مطلب را درک کنید باید این موضوع را یادآور شویم که مگاپیکسلی که در موبایل ها و یا دوربین های عکاسی عنوان می شود در واقع مگاپیکسلی می باشد که می توانید با آن عکس برداری کنید و نه فیلم برداری! 

اگر به مشخصات کامل گوشی های موبایل دقت کنید و یا سری به تنظیمات ضبط ویدئو در گوشی خودتان بزنید جواب این سوال را خواهید گرفت وقتی گوشی موبایل تان حتی دارای دوربین 20 مگاپیکسلی و یا بالاتر است آپشن های ضبط ویدئو موبایل تان 1080P و پایین تر است یعنی گوشی شما هم فیلم ها را با کیفیت دو مگاپیکسل ضبط می کند.

مشخصات-ضبط-تصویر-در-گوشی-موبایل

چرا گوشی های موبایل حتی با کیفیت 10 مگاپیکسل فیلم ضبط نمی کنند

برای جواب دادن به این سوال با گوشی ای که کیفیت لنز دوربین 13 مگاپیکسل دارد یک عکس گرفتیم، با مشاهده مشخصات  فایل ذخیره شده این عکس می بینیم که دارای حجم 1.3 مگابایت است (این عدد در اکثر دوربین های حرفه ای تر به 5 مگ و بالاتر می رسد) . ویدئو های استاندارد دارای 30 فریم بر ثانیه هستند یعنی در هر ثانیه از فیلم 30 عدد عکس وجود دارد، در صورتیکه با این عکس ها فیلم درست کنیم حجم هر ثانیه از فیلم مان برابر با 39 مگابایت می شود و هر دقیقه از این فیلم یعنی 39*60 ثانیه برابر با 2340 مگابایت یا 2.3 گیگ می شود که در اکثر گوشی های این عدد به چند برابر این مقدار می رسد.
با توجه حجم حافظه در گوشی ها و حجم مموری کارت ها در حال حاضر، دو تا سه گیگابایت در هر دقیقه برای فیلم برداری منطقی نیست و امکان چنین چیزی وجود ندارد، شاید در آینده نه چندان دور منطقی باشد! 

برای همین است که زمانی فیلمی را از اینترنت دانلود می کنید کیفیت های فیلم 720 یا 1080 و یا نهایتا 4k است و نه 10 مگاپیکسل! 

در صورتیکه هر قسمت از این راهنما برای شما گنگ بود و یا سوالی داشتید از طریق کامنت با ما در میان بگذارید کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.

در همین رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.