far_fa_bookmark

دانستنی ها

معرفی دستگاه یو پی اس (UPS):

یو پی اس UPS برای جلوگیری از  قطعی ها و مشکلات برق شهری در دستگاه های مختلف برقی به کار برده می شود یو پی اس ها در موارد مختلفی از جمله کامپیوترهای کوچک خانگی تا کامپیوترهای عظیم سرورهای کامپیوتری و دیتاسنترها  و مراکز مخابراتی و صنعتی بزرگ طراحی، ساخته و به بازار عرضه می شوند.

UPS (یو پی اس) در زبان انگلیسی مخفف کلمات Uninterrupted Power Supply یا همان منبع تغذیه بدون وقفه می باشد.
یو پی اس های کوچک معمولاً دارای باتری داخلی هستند که در هنگام قطع برق یا افت ولتاژ ورودی ، زمانی که ولتاژ از یک مقدار مشخص کمتر شود، یو پی اس به طور اتوماتیک خروجی را از برق شهر به خروجی خود در مدت زمانی حدود یک یا ۲ میلی ثانیه انتقال می دهد و در نتیجه کامپیوتر متوجه قطع جریان الکتریکی نشده و به کار خود ادامه می‌دهد.در حقیقت دستگاه یو پی اس ، توان مورد نیاز برای تغذیه مصرف کننده را از انرژی ذخیره شده در باتری یو پی اس فراهم می کند. یک یو پی اس از چهار بخش اصلی تشکیل می شود:

  1. یکسو کننده و شارژر باتری یو پی اس (مبدل AC به DC)
  2. باتری یو پی اس 
  3. مبدل DC به AC (اینورتر)
  4. کلید ها (کلید بای پس، کلید های قطع و وصل)

اصول کار یک یو پی اس در ساده ترین ساختار بدین صورت است که جریان در حالت عادی از ورودی برق شهر تغذیه می شود و همزمان شارژر با یکسو سازی برق ورودی AC و تبدیل آن به برق DC ، باتری یو پی اس را شارژ می کند و به محض اینکه برق ورودی AC ، قطع شود و یا کیفیت آن توسط  یو پی اس نامناسب تشخیص داده شود، اینورتر بلافاصله با تبدیل ولتاژ DC باتری یو پی اس به برق AC  توان مورد نیاز مصرف کننده ها را بدون ایجاد وقفه تامین می کند.

مشکلات موجود در برق شهر:

قطع برق شهر : در صورت بروز چنین مشکلی یو پی اس با استفاده از باتری یو پی اس  تا زمانی که انرژی ذخیره شده در باتری یو پی اس اجازه می دهد، توان مصرفی تجهیزات را فراهم آورد.

کاهش ناگهانی ولتاژ : این پدیده معمولا بر اثر راه اندازی ناگهانی بارهای موتوری در شبکه به وجود آمده و باعث خطای عملکرد، ریست شدن سیستم های کامپیوتری می شود، در صورت بروز چنین مشکلی در شبکه یو پی اس به صورت لحظه ای وارد عمل شده و توان مصرفی تجهیزات را از باتری یو پی اس تامین می کند و پس از رفع اشکال در ورودی برق شهری ، به وضعیت عادی برمی گردد.

افت طولانی ولتاژ : در صورت بروز چنین مشکلی، عملکرد یو پی اس مشابه عملکرد در حالت قطعی برق می باشد.

افزایش شدید و ناگهانی ولتاژ : این پدیده در اثر رعد و برق و عمل سوئیچینگ در شبکه توزیع برق به وجود می آید و در اثر آن ممکن است که ولتاژ به صورت ناگهانی تا چندین برابر ولتاژ نامی شبکه بالا رود. معمولا در یوپی اس ها، مدارهای حفاظتی قرار داده می شود که انرژی موجود ناشی از این افزایش ولتاژ را حذف کرده تا از صدمه به تجهیزات جلوگیری شود.

نویز: معمولا در شبکه سیم کشی داخلی برخی از مصرف کننده ها نظیر اجاق ها مایکروویو و … باعث ایجاد نویز و تداخل الکترومغناطیسی در خطوط برقی می شوند . برای پیشگیری از این مشکل در یو پی اس ها بخشی به نام فیلتر در نظر گرفته می شود تا اثرات ناشی از نویز و تداخل آن تا حد زیادی کاهش دهد.

پیشنهاد مشابه به این محصول

, , , , ,
نوشته‌های پیشین
طریقه فرمت کردن مموری micro sd با حجم بیشتر از ۳۲ گیگ به FAT32
نوشته‌ی بعدی
تفاوت دوربین‌های وای فای SriHome با انواع مختلف دوربین‌ وای فای بدون برند

No results found

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.